Lietuvos banko šiandien pristatytą kredito unijų sektoriaus reformą Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU) vadina netikėtu posūkiu ir staigmena 140 tūkst. gyventojų ir įmonių, esančių unijų nariais. Nors Lietuvos banko skirtas terminas pateikti pastabas dėl šios esminės sektoriaus reformos yra pernelyg trumpas, LCKU ir asociacija Lietuvos kredito unijos (ALKU) ketina aktyviai dalyvauti diskusijoje ir teikti pasiūlymus. Tuo pačiu LCKU teigia, kad pokyčiai kredito unijų sektoriuje aktyviai įgyvendinami jau šiuo metu.

62 iš 75 Lietuvoje veikiančių kredito unijų vienijanti LCKU, bendradarbiaudama su ALKU, šiais metais planuoja baigti savireguliacijos reformą. Šių organizacijų vadovų teigimu, artimiausiu laiku planuojami priimti sprendimai prisidės prie tvaraus kredito unijų augimo ir veiklos vystymo.

„Savireguliacijos stiprinimą pradėjome įgyvendinti dar 2013 metais, o pastarųjų metų įvykiai kredito unijų rinkoje ir griežtėjantis reguliavimas rodo, kad pokyčiai unijų sektoriuje – neišvengiami, ir juos turime inicijuoti patys. Tarp svarbiausių šių metų reformos planų yra kredito unijų veiklos vertinimo, kapitalo, valdymo stiprinimas bei narių aktyvesnio įsitraukimo didinimas“, – teigė LCKU valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Pasak F. Dirginčiaus, planuojama tikrinti kiekvieną LCKU sistemai priklausančią kredito uniją mažiausiai kartą per metus, o surinktų duomenų analizės metu bendradarbiauti su Lietuvos banko Priežiūros tarnyba.

Įgyvendindama savireguliacijos reformą, LCKU dar 2013 m. įvedė privalomą antrinį didesnių paskolų vertinimą: kiekvienos unijos teikiama paskola, viršijanti 300 tūkst. litų, yra papildomai vertinama ir LCKU rizikos specialistų. Per 2013 metus LCKU specialistai iš viso įvertino 105   tokias paskolas 37,8 mln. Lt sumai, iš jų patvirtino – 59 paskolas 17,2 mln. Lt sumai, patvirtino su papildomomis sąlygomis – 31 paskolą 12,5 mln. Lt sumai, nepatvirtino – 15 paskolų 8,1 mln. Lt sumai.

„Padarysime viską, kas priklauso nuo mūsų, kad kredito unijų sistema nuo šių metų vidurio galėtų žengti į naują raidos etapą, kuriame plėtoti sėkmingą veiklą galės tik atsakingos skolinimo strategijos ir verslo etikos besilaikančios unijos. Tam planuojame artimiausiais mėnesiais patvirtinti LCKU sistemai priklausančių Etikos kodeksą ir nustatyti jo galiojimo tvarką“, – teigė Asociacijos Lietuvos kredito unijos valdybos pirmininkas Ramūnas Stonkus.

Praėjusiais metais LCKU, atsižvelgdama į Lietuvos banko didinamus kapitalo pakankamo normatyvus, ėmė aktyviau taikyti finansinius instrumentus, leidžiančius unijoms pasinaudoti finansine pagalba prisitaikyti prie didėjančių reikalavimų. Per 2013 metus LCKU valdybos sprendimais buvo suteiktos 7 subordinuotos paskolos kredito unijoms, kurių bendra suma sudarė 5,37 mln. litų. Tokia finansinė parama skiriama tik toms unijoms, kurios, siekdamos prisitaikyti prie griežtėjančių reikalavimų, preciziškai laikosi tiek LCKU rekomendacijų, tiek Lietuvos banko teikiamų nurodymų.

Šaltinis: http://lku.lt/2014/03/06/lcku-kredito-uniju-sektoriuje-pokyciai-jau-vyksta-ir-juos-inicijuojame-mes-patys/