Kaip atsakingai skolinti, kokių klaidų išvengti ir atsakingai planuoti ateitį? Apie tai ir dar daugiau konsultuoja Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) specialistai.

„Skolinimasis ne tik suteikia daug galimybių ir laisvių, bet nemažai ir įpareigojimų. Todėl asmenys prieš imdami paskolas turėtų pirmiausiai įsivertinti ir susipažinti su paskolos sąlygomis. Taip pat prieš imdami paskolą, rekomenduojame asmenims pabandyti reguliariai nustatytą sumą kas mėnesį atsidėti savarankiškai. Tuomet asmuo turi galimybę  įsivertinti ir apsispręsti dėl paskolos ėmimo“,- teigia Lietuvos centrinės kredito unijos Rizikos valdymo grupės vadovas Aurelijus Cvilikas.

Pasak A. Cviliko, jeigu asmuo mano, kad atsidėti neišeina, tada būtina rimtai apsvarstyti, ar tikrai norima nuolatinių įsipareigojimų. Būtina įvertinti, kiek pabrangs norimas įsigyti daiktas dėl palūkanų kredito įstaigai ar kitam vartojimo kredito davėjui bei paskolos sutarties administravimo mokesčių.

Jei žmogus negali ar nenori pasiskolinti iš artimųjų (be palūkanų), tuomet ši finansinė paslauga pasirenkama iš kurios nors kitos institucijos: kredito kortelėmis ar vartojimo kreditais. Svarbu įsitikinti, ar pasirinkta finansinė paslauga geriausiai atitinka žmonių poreikius. Ir, žinoma, nepamiršti palyginti skolinimosi sąlygų kitose kredito įstaigose.

Pasirinkus paskolą būtina išsamiai išnagrinėti paskolos pasiūlymą ir sutartį, su vadybininku išsiaiškinti visus būsimus mokesčius ir kitus įsipareigojimus. Nereikėtų susikoncentruoti vien tik į paskolos palūkanų normą – tai yra vienas iš svarbių paskolos aspektų, bet jis nėra vienintelis.

Be galo svarbu nusimatyti atvejį, ko imatės, jeigu netenkate finansinio šaltinio, koks turėtų būti planas B? Todėl būtina numatyti galimybes nutraukti sutartį ar pakeisti sutarties sąlygas, kas, kaip rodo pastarųjų metų patirtis, gali būti labai svarbu pasikeitus finansiniam asmens pajėgumui.

Ką svarbu žinoti asmenims, norintiems pasiskolinti?

–       Maksimalus būsto kreditas negali būti didesnis kaip 85 proc. įkeisto turto vertės, o kreditai suteikiami žemės sklypams įsigyti negali būti didesni nei 40 proc. įkeičiamo žemės sklypo vertės. Tačiau ūkininkams minėtas apribojimas netaikomas, jei įsigyjama žemės ūkio paskirties žemė;

–       Paskolos įmokos dydis turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. asmens (namų ūkio) pajamų;

–       Maksimali kredito trukmė negali būti ilgesnė nei 40 metų;

–       Kredito įstaiga, informuoja kredito gavėją apie kredito sutarties sąlygas, kad jis galėtų palyginti skirtingus pasiūlymus;

–       Jei kredito gavėjas pageidauja, jam turi būti suteikiama galimybė grąžinti kreditą anksčiau nustatyto termino.

Šaltinis: http://lku.lt/2014/03/04/lcku-finansu-patarejas-kaip-skolintis-atsakingai/