Gyventojai ir verslas mokėjimams grynaisiais atrado alternatyvą: didžiąją šių paslaugų rinkos dalį atsiriekė kredito unijos ir mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos, rodo Lietuvos banko duomenys.

„Didėjant konkurencijai mokėjimo paslaugų rinkoje ir kai kuriems komerciniams bankams didinant grynųjų pinigų paslaugų įkainius, šioje rinkoje įvyko lūžis – per pastaruosius porą metų konkurentai iš komercinių bankų perėmė didžiąją dalį klientų, kurie atlikdavo pervedimus bankų skyriuose, įskaitant mokėjimus grynaisiais pinigais“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Absoliučią daugumą (87 %) pervedimas pateikiant grynuosius pinigus ar pavedimą popieriuje vartotojai atliko kredito unijose ir mokėjimo įstaigose (pašte, mokėjimo terminaluose, prekybos vietose ir pan.). Dar prieš dvejus metus bankuose klientai atlikdavo didžiąją dalį (60 %) tokių operacijų, konkurentams tekdavo apie 40 % operacijų. Iš viso šiemet antrąjį ketvirtį atlikta 14,2 mln. tokių pervedimų, iš jų 12,3 mln. – kredito unijose ir mokėjimo įstaigose.

„Vartotojai yra jautrūs kainų pokyčiams mokėjimo paslaugų rinkoje, todėl pastaraisiais mėnesiais didžiausiems bankams labai pabranginus pervedimus grynaisiais pinigais ir mokėjimus skyriuose, dar daugiau klientų ieškos pigesnių paslaugų teikėjų“, – prognozuoja M. Jurgilas.

Elektroninių pervedimų rinkoje pokyčiai nuosaikesni. Tiesa, ir šioje rinkoje mokėjimo kredito unijos ir elektroninių pinigų įstaigos per porą metų savo dalį padidino nuo 0,7 iki 3,5 %. Kita elektroninių mokėjimų dalis teko bankams, tačiau dėl vis didėjančios konkurencijos, naujų mokėjimo būdų, jau esamų mokėjimo priemonių plėtros ir ši rinka artimiausiais metais bus dinamiškesnė.

Siekdamas vartotojams sudaryti geresnes galimybes palyginti mokėjimo įkainius, didinti rinkos skaidrumą ir skatinti konkurenciją, Lietuvos bankas sudarė sąlygas grafiškai palyginti, kurios kredito, mokėjimo ar elektroninių pinigų įstaigos įkainius kėlė daugiausia, o kurios juos mažino. Palyginti įkainius galite čia.

Šaltinis: http://lku.lt/2013/10/23/luzis-mokejimu-grynaisiais-pinigais-rinkoje-kredito-unijos-ir-mokejimo-istaigos-isstumia-bankus/