Kasdieniniai mūsų kompiuteriai negali priimti savarankiškų sprendimų, nes neturi intelekto. Todėl svarbu, kad kiekvienas kompiuteris turėtų savo šeimininką, kuris jį prižiūri.

IMG_0006Lietuvos centrinės kredito unijos Informacinių sistemų analitikė Vaida Tamašauskienė dalijasi patarimais, kaip tinkamai prižiūrėti kompiuterį ir kaip saugiai reikia prisijungti prie e.bankininkystės.

–          Naudokite antivirusinę sistemą ir ją atnaujinkite. Nes virusais „užterštas“ kompiuteris gali elgtis ne taip, kaip norėtumėte jūs, todėl atlikti finansinių operacijų gali  ir nepavykti arba atliekant jas galite atskleisti konfidencialią informaciją (pvz., mokėjimo kortelės duomenis, slaptažodžius). Virusas yra programa, kuri yra sukurta norint pakenkti jūsų kompiuterio veiklai, ieškoti konfidencialios informacijas. Virusai plinta kartu su skirtingais duomenimis, tai kiekvieną kartą paleisdami ar išsaugodami failus kompiuteryje, pirma leiskite juos patikrinti antivirusinei sistemai. Visi failų formatai gali būti pavojingi, nors ir tekstiniai failai skaitomi nepavojingais (pvz., pdf*, doc* formatais), tačiau į juos galima įtepti įvairias nuorodas (pvz., flash* formatas), kas juos ir padaro pavojingais.

–          Jauskitės pilnavertis kompiuterio šeimininkas. Domėkitės kokios programos yra įdiegtos, kokie failai yra įrašomi (parsiunčiami ar perkeliami iš kitų įrenginių). Jei jums kažkas kitas diegia programą, turite išsiaiškinti kokiu tikslu yra diegiama programa.

–          Nepamirškite užrakinti savo kompiuterio, jeigu paliekate kompiuterį įgungtą be priežiūros. Neesate garantuotas, kad trumpam palikęs kompiuterį, tikrai trumpai ir užtruksite. Taip pat, negalvokite, kad jūsų kompiuteriu nenori niekas pasinaudoti (pvz., ateis svečias, atbėgs vaikas). Jeigu kompiuteris priklauso keliems šeimininkams, tai kiekvienas šeimininkas turėtų naudoti savo užraktą.

–          Junkitės prie finansinės sistemos per oficialius kreditų unijų puslapius arba surinkę adresą: www.i-unija.lt. Būkite pastabūs pasikeitimams, nes pasitaiko atvejų, kai sukčiai sukuria panašias sistemas, kad išviliotų iš jūsų prisijungimo duomenis. Kaip tokias sistemas atskirti? Paprasto atsakymo nėra, tačiau tokios sistemos sukurtos surinkti iš jūsų kuo daugiau informacijos. Norint prisijungti prie sistemos užtenka nurodyti naudotojo kodą, slaptažodį ir vieną slaptažodžių kortelės slaptažodį. Taigi, jei jūsų prašo pateikti visus 24 slaptažodžių kortelės slaptažodžius, tai niekada neveskite. Taip pat, jei suabejojate dėl išvaizdos ar sistemos veikimo, geriau nutraukite savo veiksmus. Pavyzdžiui, jeigu jūsų 5 kartus iš eilės prašo įvesti slaptažodžius, nes neteisingai suvedėte, tai turėtumėte suprasti, kad kažkas negerai. Sistema užblokuoja prisijungimą 3 kartus nurodžius neteisingai slaptažodį. Pastebėję tokį atvejį kreipkitės į savo kredito uniją. Jeigu sukčių sistemoje vedėte duomenis, tai prašykite užblokuoti jūsų prisijungimą.

–          Nepamirškite atsijungti nuo e. bankininkystės, jeigu ja nesinaudojate. Geriau kelis kartus prisijungti ir atlikti norimą funkciją nei būti visą laiką prisijungus. Nors ir sistema po kažkiek laiko automatiškai atjungia, tačiau geriau atlikite veiksmus nuosekliai, taip sumažinsite galimybę atsirasti klaidoms ar nesusipratimams.

–          Venkite jungtis prie finansinės sistemos, kai naudojatės internetinių kavinių kompiuteriu. Jeigu nerandate alternatyvos, tai būkite atidūs ir neišsaugokite prisijungimo duomenų naršyklėje.

–          Nesijunkite prie bevielio ryšio, jei nežinote ar jis yra patikimas. Neapsigaukite bevielio interneto pavadinimu, nes pavadinimą nesunkiai galima nurodyti tokį, kuris skambės gan oficialiai. Taip pat, patikrinkite ar nėra kompiuteryje failų prie kurių gali visi prieiti, kurie naudojasi tuo pačiu tinklu. Jeigu leidžiate prieiti prie tam tikrų failų kitiems asmenims, tai geriau juos laikykite vienoje vietoje, kad nebūtų sunku surasti ir priėjimą uždrausti visiems vienu metu.

–          Nelaikykite kompiuteryje informacijos su jūsų prisijungimai prie finansinės sistemos, informacijos susijusios su mokėjimo kortelių duomenimis (pvz., kortelės numerio, galiojimo laiko).

 

Šaltinis: http://lku.lt/2013/07/25/lcku-rekomenduoja-kaip-naudojantis-kompiuteriu-kad-jusu-prisijungimai-prie-e-bankininkystes-butu-saugus-ir-patikimi/