Turėdami prisijungimus prie elektroninės bankininkystės būtina ne tik kruopščiai saugoti prisijungimo duomenis, bet ir sukurti saugų slaptažodį. Kaip tokį sukurti? Pateikiame Lietuvos centrinės kredito unijos Informacinių technologijų skyriaus analitikės Vaidos Tamašauskienės rekomendacijas, kaip sukurti saugų slaptažodį.

Slaptažodžio saugumas matuojamas pagal keletą kriterijų:

–          Ilgumas. Slaptažodis turėtų būti kuo ilgesnis. Dažniausiai rekomenduojama slaptažodžius nurodyti ne mažiau 6 simbolių. Tačiau ilgumas priklauso ir nuo sudėtingumo, jei slaptažodis ilgas, tačiau jame nurodomi paprasti žodžiai, tai toks slaptažodis dažniausiai toks pat nesaugus kaip ir trumpas (pvz., manovardasjovaras,  ada123);

–          Sudėtingumas. Naudokite kuo daugiau įvairesnių simbolių: skaičius, didžiąsias/mažąsias raides, skyrybos ženklus. Kuo daugiau naudosite retesnius simbolius, tuo geriau (pvz., IR keiskite į „&“ ).  Nenaudokite duomenų, kurie apie jus ir taip žinomi pvz., vardo, pavardės ar žodžio susijusio su jūsų vardu, pavarde,  gimimo dienos, telefono, adreso ir kt. Venkite naudoti žodyno žodžius, bendratį, pakartotinius simbolius (pvz., 114455). Žodis parašytas atbuline tvarka nėra sudėtingesnis.

–          Pasikeitimų dažnumas. Dažniau keiskite slaptažodžius. Daugelis sistemų rekomenduoja keisti slaptažodžius kas 3-6 mėnesius. Nelaikykite to paties slaptažodžio kelis metus iš eilės. Jeigu įtariate, kad galėjo kas nors sužinoti jūsų slaptažodį, nedelsiant pakeiskite jį kitu, kuris nebūtų niekaip susijęs su prieš tai buvusiuoju;

–          Įvairovė. Nenaudokite to paties ar panašaus prisijungimo slaptažodžio prie kelių sistemų. Taip padidėja tikimybė, kad „apiplėšus vieną – apiplėš viską“. Kiekviena sistema turi skirtingą paskirtį, todėl ir slaptažodis turėtų būti skirtingas. Pavyzdžiui,  prisijungimas prie socialinio tinklo, kur vyksta diskusijos įvairiomis temomis, turėtų būti skirtingas nuo slaptažodžio prie elektroninės finansinių operacijų sistemos, kur asmuo gali atlikti lėšų pavedimą.

Pasiūlymas kaip susikurti saugų slaptažodį, kuris būtų lengvai atsimenamas:

  1. Sugalvokite vieną ar du sakinius. Pvz., Ekstremalus sportas – aštrių pojūčių pramoga.
  2. Išmeskite tarpus tarp žodžių. Pvz., Ekstremalussportas–aštriųpojūčiųpramoga.
  3. Sugalvokite kaip sutrumpinti, pakeisti vienus simbolius kitais (pvz., raides į skaičius) ar panaudoti sutrumpinimus. Pvz., Extrspr0t*pr.

Šaltinis: http://lku.lt/2013/07/05/rekomendacijos-kaip-sukurti-ir-islaikyti-saugu-e-bankininkystes-slaptazodi/