Po Nacionalinės kredito unijos veiklos sustabdymo 63 kredito unijose jaučiamas tik nežymus indėlių portfelio sumažėjimas, kuris sudaro vos 0,79 proc. nuo bendros indėlių sumos. Apie pokyčius kredito unijų rinkoje praneša Lietuvos centrinė kredito unija (LCKU), kuri vienija 63 iš 77 Lietuvoje veikiančių unijų. Nacionalinė kredito unija ir dar 13 unijų nepriklauso LCKU sistemai.

„Po Nacionalinės kredito unijos įvykių bendras 63 kredito unijų indėlių portfelis iki šios dienos sumažėjo per 11 mln. litų, o visą indėlių portfelį sudaro 1,4 mlrd. litų. Panašaus lygio indėlių portfelio svyravimų pasitaiko ir atskiromis metų savaitėmis, todėl situaciją vertiname kaip stabilią. Pastebėta, kad iš visų didžiųjų šalies miestų didžiausias indėlius atsiimančių narių aktyvumas buvo sostinėje, o mažiausias – Kaune“, – praneša Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius.

Pasak F. Dirginčiaus, iš visų Lietuvos regionų ramiausiai sureagavo Alytaus apskrities kredito unijų nariai, čia indėlių portfelis sumažėjo vos 17 tūkst. Lt. Vilniaus apskrities kredito unijose indėlių portfelis sumažėjo 2,9 mln. Lt (tai sudaro 0,17 proc. kredito unijų valdomo turto), Kauno apskrities – 1 mln. Lt (0,06 proc. kredito unijų valdomo turto), Klaipėdos apskrities – 992 tūkst. Lt (0,06 proc. kredito unijų valdomo turto). LCKU prognozuoja, kad jau po kelių savaičių indėlių lygis grįš į praėjusios savaitės lygį.

Per pastarąsias dienas kredito unijose sąmyšio nekilo. Tačiau pastebėta, kad dalis kredito unijų narių Nacionalinę kredito uniją tapatino su Lietuvos centrine kredito unija. „Iš kredito unijų pateikiamos informacijos apie narių ir klientų reakciją matome akivaizdų dalyką – jeigu panaši situacija būtų kilusi ne su Nacionaline kredito unija, kurios pavadinimas turi klaidingą visuotinumo atspalvį, situacija būtų buvusi dar ramesnė“, – konstatavo F. Dirginčius.

Mažiau kredito unijų narių bruzdesio sulaukta tose kredito unijose, kurių bendruomenės yra aktyvios bei veiklios. Tos kredito unijos, kurių nariai aktyviai dalyvauja unijos valdyme, yra kur kas stipresnės nei tos, kurios turi sukaupusios daug turto, tačiau jų nariai yra nutolę nuo unijos pagrindinių veiklų.

Pastebima, kad stipriausi bendruomeniškumo pagrindai jaučiami mažesniuose regionuose, kur gyventojai aktyviai dalyvauja unijų veiklose, lanko visuotinius susirinkimus, renka valdymo organus. Čia dažnai kredito unijų vadovai yra aktyvūs bendruomenių lyderiai, kurie stengiasi pažinti savo narius.

LCKU sistemai priklausančių unijų indėlių portfelis per metus iki 2012 m. lapkričio 30 d. paaugo iki 1,4 mlrd. Lt. Bendras šių unijų turtas lapkričio pabaigoje sudarė 1,69 mlrd. litų – 22,45 proc. daugiau nei 2011 m. lapkritį.

Bendras LCKU priklausančių kredito unijų likvidumo rodiklis sudaro 44,39 proc. (reikalaujamas ne mažesnis kaip 30 proc.), kapitalo pakankamumo rodiklis – 19,94 proc. (reikalaujamas ne mažesnis kaip 13 proc.). Lietuvoje veikia 77 kredito unijos, iš kurių 63 priklauso LCKU sistemai ir Asociacijai Lietuvos kredito unijos. Tik LCKU sistemai priklausančios kredito unijos teikia daugiau paslaugų, tokių kaip el. bankininkystė, mokėjimo korteles „MasterCard“, „Maestro“, apmokėjimus už komunalines paslaugas, pinigų pavedimus Lietuvoje ir užsienyje.